Şereflikoçhisar Ziraat Odası

Vatan Hürriyet Ekmek

ZOBİS
ZOBİS

Hizmetlerimiz


Çiftçilerimizin ihtiyaç duyduğu her konuda destek olmayı amaçlayan Şereflikoçhisar Ziraat Odası Başkanlığı hizmet binası ilaç ve tohum satış mağazasında çiftçilerin istekleri ve talepleri doğrultusunda gerekli zirai mücadele ilaçları, çeşitli kimyasal sıvı - toz gübreler ve tohumları zamanında temin edilerek kar amacı gütmeden satışa sunulmaktadır.


Yapılan bu hizmetlerin daha iyisine layık olan çiftçilerimiz için eski selektör binası yenilenerek yaklaşık maliyeti 1 milyon (trilyon) lirayı geçen 12 ton kapasiteli selektör tesisi ile hizmet vermektedir. 


Çiftçilerimizin ekili alanlarının doğal afetlerden korunması amacı ile Şereflikoçhisar Ziraat Odası bünyesinde bitkisel ürün sigortası bunun yanı sıra ilçe bazlı kuraklık verim sigortası , sera sigortası ,büyükbaş küçükbaş hayvan hayat sigortası ,kümes hayvanları arıcılık sigortası yapılmaktadır.


Evren’deki çiftçileri de düşünen Şereflikoçhisar Ziraat Odası Başkanlığı açmış olduğu şube ile zirai mücadele ve tohum satışı yapmaya başlamıştır. Ayrıca 5 ton kapasiteli selektör sayesinde Evren ilçe ve mahallelerindeki çiftçilere bu konuda da hizmet verilmektedir. 


Odamız bünyesinde bulunan toprak tahlil laboratuvarı çiftçilerimizin hizmetine sunularak toprak analiz desteğinden faydalanmaları sağlanmış ve çiftçilerimizin çevre il ve ilçelere gitmekten kurtulmuştur. Çiftçilerimizin hem maddi hem de zaman kaybı yaşamasına neden olan laboratuvar eksikliğinin giderilmesi ile toprak analizi yaptırmak rutin bir hal almıştır.


Şereflikoçhisarlı çiftçilerin talepleri doğrultusunda 2 adet anıza direk ekim makinesi alan Ziraat Odası Başkanlığı bunun yanı sıra pnömatik (havalı) mibzer ile çiftçilerimizin ayçiçeği, karpuz, kabak, fasulye ve çeşitli bitkilerin ekimi kolaylıkla yapmalarına imkan sağlamaktadır.


Özellikle buğday ekimlerine büyük oranda zarar vermekte olan süne ve kımıl ile mücadele konusunda ciddi adımlar atan Şereflikoçhisar Ziraat Odası Başkanlığı ekili alanları ince tekerlekli traktör ve pülverizatör ile ilaçlanmaktadır. Hayvansal gübrelerini değerlendirmek için gübre serpme dağıtım makinesi ile çiftçilere hizmet sunmaktadır.    


Çiftçilerimizin ufkunu genişletmek amacıyla mümkün olduğunca tarımsal fuarlara geziler düzenlemektedir.


Zaman zaman Ziraat Odası’nın düzenlediği panel ve sunumlar ile sektördeki yeniliklerden ve gelişmelerden bilgi sahibi olan çiftçiler ihtiyaç duydukları her konuda bilgi ve öneriye rahatlıkla ulaşabiliyorlar.